Mobil Uygulama Geliştirme Yöntemleri

Mobil uygulama geliştirirken izlemeniz gereken 3 farklı yol vardır. Geliştireceğiniz uygulamaya göre gereklilikleri de göz önünde bulundurarak bu yolu kendiniz belirlemelisiniz. Bu yollar;

  1. Mobil Site Development
  2. Hybrid Application Development
  3. Native Application Development

1. Mobil Site Development

Mobil cihazınızın kütüphanelerine, sistem ayarlarına, background processlerine ve diğer telefon ile ilgili bir şeye ihtiyaç duymuyorsanız mobil site geliştirerek uygulamanızı yayınlayabilirsiniz. Bunun artısı kolay olması, css ile (css trick) tüm boyutlara tasarımların kolayca uyarlanmasıdır. Eksisi ise sadece sunucu tabanlı çalışıyor olmanız, telefonun hiçbirşeyine erişemiyor olmanızdır.

2. Hybrid Application Development

Bu yöntemde örneğin iphone’a yazdığınız bir mobil program olmalı. İçine web intent koyup uygulama arayüzünü web üzerinden tasarlamalısınız. Aynı zamanda telefon kaynaklarına, background process’lerine erişebilirsiniz. Facebook’un uygulması bir hybrid uygulamadır. Web intent ile tasarlanmış olup aynı zamanda push notification özelliği de kullanılabilmektedir.

3. Native Application Development (Gerçek Uygulama Geliştirme)

Bir şirket için uygulama geliştirdiniz. İçerikleri internetten JSON ile çekip listview veya tableviewgrup’da listelediniz. push notification kullandınız. Android manifest dosyasında internet, telefon kaynakları, sd kart erişimi, telefon bilgisi izinlerine erişip kapsamlı bir uygulama yazdınız. İşte bu native (gerçek) uygulamadır. Telefon üzerindeki C kütüphanelerini ve diğer bahsettiğim kaynakları kullanabilirsiniz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s