Bu beyni nasıl kullanıcam?

Konumuz beyin. Öncelikle bu makalenin artımlı olarak düzenleneceğini belirteyim. eksik ve kopuk olarak yazmış olabilirim; fikirler kelimeler hazır değil…

Normalde ‘kız beyni’ – ‘erkek beyni’, ‘tasarımcı beyni’ – ‘zeki insan beyni’ gibi ayrımlar yapılır. Peki karşıt özelliklerin bir insanda buluştuğu beyin nasıl tanımlanır? Buna combo mu desek mesela? Hybrid ya da…

900-Paint-Brain-l
Bir kategori uyduramadım, gerek de yok zaten. Çünkü ikisine de sahip olduğunda yaptığın işe, işinin bölümüne göre beyninin ‘tasarımcı’ olan sağını, ‘fikir adamı’ olan solunu kullanıyorsun. Diğer adı koyulmuş düşünce fikirleri de önyargılarını aştığında sende; içinde buluşuyor… Önemli olan önyargıları bırakıp da bir fikri somutlaştırırken; yaptığın işin doğru olduğuna önce kendin inanman ve yolundan şaşmaman..

Arkadaşın eğer bir fikir söylüyor da senin fikrini komple değiştirmene sebep oluyorsa sende ciddi bir hata var demektir. Fikrine fikir katsın bakış açını genişletsin ama direkt olarak etki etmesin. Olayın doğrusu bu. Kim ne derse desin.

Aslında olayların birçoğu önyargı ve kendine güvenmekle ilgili. Kendine güvenmeyen insan otomatik pilotu olan önyargısına güveniyor -> arkadaşı birşey söylüyorsa hemen true cevabını atıyor ve… işte boka sardı… sonrası felaket. Eğer önyargını kontrol edebiliyor, karşındakinin asıl amacını anlayabiliyorsan beynini kontrolden çıkarmıyorsun ve felaketten o an içinde kurtulmuş oluyorsun.

Ek: özellikle de kurumsal bir şirkette çalışmaya başladıktan sonra bunların ciddi konular olduğunu gördüm.

Konuya dönüyorum, beyin yoğun durumlarda veya sakinlik içinde kendini hardcore çalışmaya veya rolantiye almaya müsait yapıda. Tek tek bunları yapıyorsan sorun yok. Ya işin her ikisini de aynı anda kullanmayı gerektiriyorsa!? İşte o duruma  ‘Yazılımcı beyni’ diye bir tabir buldum. Bu beyin tiptronik vitese sahip mercedesler (hem otomatik hem de manuel olarak vites değiştirebildiğin vites kutusu) gibi çalışır. Uygulamanın tasarımını yaparken beynin sağını, bitirdin kodu yaz solunu, kodu tasarıma uyarla sağını, test et solunu, bakış açını değiştir her iki tarafı da… Bunu yapabilen çok fazla insan göremedim. Yapabildiğini sandığım insanları da uzun süre sonra tekrar gördüğümde önyargılarına bağlandıklarını – bağımlı olduklarını gördüm; acıdım. Yazık.

Artık bu yazının devamı için örnek vermem gerekiyor. Hangisini versem bilemiyorum. Yazacağım….

Gelecek.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s